INDUSTRIADA 2021: FABRYKA PORCELANY

Szczegóły wydarzenia
Date:

11 września

Time:

12:00 - 18:00

Strona wydarzenia:
Strona wydarzenia
Miejsce

Fabryka Porcelany

Już w najbliższą sobotę, 11 września na terenie Fabryki Porcelany w Katowicach znów zabije industrialowe serce! Motywem przewodnim tegorocznej INDUSTRIADY jest hasło „TECHNIKA. TO WAS ZASKOCZY”. Święto Szlaku Zabytków Techniki od dwunastu lat łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane fabryczne historie. Podczas tegorocznej edycji wprowadzimy uczestników w świat zaskakującej techniki naszego regionu i oczywiście Fabryki Porcelany. Przygotowaliśmy dla wszystkich gości dużą dawkę wiedzy i świetną zabawę.

Informujemy, iż na niektóre atrakcje obowiązują zapisy: https://industriada.pl/program/#fabryka-porcelany

PROGRAM INDUSTRIADY 2021 W FABRYCE PORCELANY:

⏱ Godz. 12:00–18:00/ Technika w motoryzacji – piknik/ Największy zlot Mercedes-Benz w Polsce, podsumowanie sezonu dla wszystkich miłośników tej marki i pasjonatów motoryzacji. Specjalne strefy tematyczne: AMG, Youngtimer, Oldtimer, Tuning, 4×4 (offroad), nowe modele demonstracyjne Mercedes-Benz.

⏱ Godz. 12:00–18:00/ Strefa zabaw, relaksu i gastronomii – piknik/ Animacje plastyczne i sportowe dla dzieci. Dla najmłodszych plac zabaw z piaskownicą. Dla wszystkich strefa odpoczynku wraz z możliwością konsumpcji, w tym: muzyka na żywo, food trucki, stoiska z gadżetami.

⏱ Godz. 12:00–18:00 (co godzinę, ostatni pokaz o godz. 17:00)/ Proces wyrobu porcelany – pokaz filmu/ Porcelana to jeden z najbardziej cenionych materiałów wykorzystywanych do produkcji przeróżnych elementów zastawy stołowej i dekoracji. Osoby ceniące sobie piękno niejednokrotnie uważają dobrze wykonaną porcelanę za dzieło sztuki, a jej twórców za artystów. Na czym dokładnie polega proces produkcji porcelany – zapraszamy na film.

⏱ Godz. 12:00–18:00/ Wystawa kolekcji klocków LEGO Technics i nie tylko – wystawa/ Zapraszamy do obejrzenia największych zestawów LEGO Technic w historii zbudowanych z prawie 4000 klocków LEGO tj. kombajn górniczy (zestaw nr 42055), LEGO Technic Mercedes-Benz Acros (zestaw nr 42043) czy Porsche. Miłośnicy Harrego Pottera również zostaną zaskoczeni ogromnym zestawem Zamku Hogward.

⏱ Godz. 12:00–18:00/ Kapsuła czasu – warsztaty kreatywne/ Każdy z uczestników ma możliwość przeniesienia się w przyszłość i przedstawienia swojej wizji postępu techniki. Zebrane prace plastyczne zostaną umieszczone w kapsule czasu, której otwarcie nastąpi podczas Industriady za 20 lat.

⏱ Godz. 12:00–18:00 (co godzinę, ostatni warsztat o godz. 17:00)/ Bajka Pana Kleksa o technice regionu – warsztaty naukowe/ Górny Śląsk to obszar o niezwykle bogatej historii etnicznej, przemysłowej i kulturowej. Wiedzą o tym także prof. Kleks, doktor Paj-Chi-Wo i Wielki Elektronik! Chcąc przybliżyć uczestnikom tegorocznej INDUSTRIADY nasz region, zapraszamy na bezpłatne warsztaty naukowe w Bajce Pana Kleksa.

⏱ Godz. 12:00, 13:00, 14:30, 15:30, 17:00/ Technika uwalnia piękno – warsztaty plastyczne/ Warsztaty z technik zdobienia porcelany. Zainteresowani będą mieli okazję zapoznać się z różnymi technikami zdobienia porcelany, a następnie własnoręcznie nakładać kalki lub uczestniczyć w malowaniu pamiątkowej porcelany.

⏱ Godz. 12:00, 13:00, 14:30, 15:30, 17:00/ Technika tworzy – warsztaty plastyczne/ Warsztaty z modelowania porcelany z Magdaleną Grzymowską. Mistrzyni warsztatu zaprezentuje etapowo cykl produkcyjny porcelany białej, czyli od pokazania uczestnikom poszczególnych zasobów, czyli mieszanek glinki kaolinowej, granulatu itp. służących do przygotowania masy porcelanowej, poprzez formowanie i wypalanie uformowanych wyrobów, a następnie już gotowych wyrobów białych szkliwionych.

⏱ Godz. 12.30, 14.30, 15.30/ Technika wyrobu porcelany w XIX i XX wieku – zwiedzanie z przewodnikiem/ Nic tak nie wpływa na wyobraźnię naszych gości jak zwiedzanie Fabryki Porcelany z przewodnikiem, który przybliży gościom panującą tu ponad 100-letnią historię produkcji białej porcelany. Podczas zwiedzania zobaczyć będzie można budynek piecowni, a w jej wnętrzu potężny piec tunelowy, w którym odbywać się będzie wypał porcelany, bo to tutaj na około godzinę trafiają ozdobione produkty po procesie kalkowania i/lub malowania, gdzie zostają poddane procesowi wypału w wysokiej temperaturze.

⏱ Godz. 13:00 – 17:00/ Technika wyzwala wspomnienia – Pamiątkowe zdjęcie z tegorocznej Industriady, wykonane na tle Fabryki Porcelany, które każdy uczestnik zabierze ze sobą.

⏱ Godz. 12:00, 14:00, 16:00/ Laboratorium robotyki z użyciem klocków LEGO – warsztaty kreatywne
Tematy warsztatów:
1. Pociągiem do Fabryki Porcelany (godz. 12.00) – dzieci będą miały możliwość zbudowania miasta oraz Fabryki Porcelany do której niegdyś dojeżdżał pociąg. Po zbudowanych torach będzie poruszała się lokomotywa, którą zaprogramujemy tak, żeby dojeżdżała w odpowiednie miejsce.
2. Wydobywamy węgiel (godz. 14.00) – Śląsk od pokoleń kojarzony jest z przemysłem górniczym. Dlatego dzieci będą miały okazję zbudować kolej linową wraz z wagonikami wykorzystywaną w kopalniach. Dowiedzą się jak działa taka kolejka, będą miały możliwość sterowania nią wykorzystując czujnik przechyłu.
3. Nowoczesna motoryzacja wizytówką Śląska (godz. 16.00) – Podczas zajęć uczestnicy zbudują pojazdy, które będą samodzielnie pokonywały trasę omijając przeszkody odpowiednio reagując na pojawiające się sytuację.

⏱ Godz. 12:00, 14:00, 16:00/ Fotografia, technika, industria – wykłady/ Jednym z pierwszych tematów jakie przedstawiała fotografia, od jej wynalezienia ponad 180 lat temu, były fabryki i zakłady przemysłowe. Podczas prelekcji udamy się w „fotograficzną podróż” po Górnośląsko-Zagłębiowskiej aglomeracji. Zobaczymy nasz region oczami fotografów, którzy od początków tworzenia przemysłu ciężkiego pod koniec XIX wieku, aż po schyłek w XXI wieku dokumentowali jego historię. Zbiegły się w jednym czasie, postępująca technika w fotografii, oraz technika w przemyśle. Podróż w czasie, którą na chwilę zatrzyma dla gości Industriady, Arkadiusz Gola, pasjonat fotografii industrialnej, przemijającego przemysłu i zachodzących w regionie zmian.

⏱ Godz. 14:00 – 15:30/ Statystyka dla 8-10 latków, czyli jak zważyć psa linijką? Warsztat w kopalni danych 3Soft – warsztaty naukowe/ Podczas warsztatów 8-10 latkowie nauczą się podstaw statystyki i analizy danych. Zobaczą, że rzeczy trudno mierzalne można oszacować na podstawie pomiarów rzeczy łatwo mierzalnych. Oszacujemy wagę psa, dinozaura i nasz wzrost. Dzieci zobaczą jak wygląda jedna z kopalni XXI wieku – firma 3Soft, czyli kopalnia danych, w której projektowane są i uruchamiane platformy informatyczne pozwalające gromadzić, przetwarzać i analizować duże zbiory danych. Na koniec uczestnicy zostaną nagrodzeni upominkami.

⏱ Godz. 13:00, 14:00, 15:00/ Jak powstają meble gięte? Wyjątkowa technika produkcji. Poznaj tajniki warsztatu i historię marki Paged Meble. Prezentacja w salonie Euforma.

?ZAPRASZAMY?